כנס הערכת מצב ארגונית 2023

שירות בתי הסוהר
ארגון כליאה לאומי

הכנס יתקיים במלון לאונרדו סיטי טאוור (גבול ת״א – ר״ג)
בימים ג׳-ד׳ 29-30 בנובמבר 2022
ה׳-ו׳ בכסלו תשפ״ג
בין השעות 
8:00-17:00
בראשות נציבת שב״ס רב גונדר קטי פרי

תוכנית הכנס

סביבה חיצונית: ביטחוני (חוץ) – אל"מ (מיל') רן פלד, ר' אגף מודיעין וועדות שרים במטה לביטחון לאומי.

על המרצה:
מילא מגוון תפקידים באגף המודיעין בצה”ל.

על הסקירה:
הסקירה תעסוק בעיקרי הערכת המצב של המודיעין הלאומי-אתגרים והזדמנויות לממשלה החדשה.

סביבה חיצונית: ביטחוני (פנים) – שב"כ – ר' 249

על הסקירה:
הסקירה תתמקד בנושאים הבאים:
* מגמות ותמורות בנושא טרור/פח”ע.
* השפעות עכשוויות ועתידיות על אוכלוסיית האסירים הביטחוניים.

סביבה חיצונית: ביטחוני (ביטחון פנים/פשיעה) – רח"ט מודיעין משטרת ישראל, תנ"צ דרור אסרף

על הסקירה:
הסקירה תתמקד בנושאים הבאים:

*מגמות הפשיעה במדינת ישראל כיום ותחזית להמשך.     

* השינויים בפשיעה ובאוכלוסיית העבריינים.

* מגמות פשיעה בחברה הערבית.

* השפעות רלוונטיות על שב”ס.

סביבה חיצונית: כלכלי/חברתי – פרופ' מישל סטרבצ'נסקי – מנהל חט' המחקר בבנק ישראל

על המרצה:
פרופ’ מישל סטרבצ’ינסקי הוא מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל וחבר בוועדה המוניטרית של בנק ישראל.  הוא גם פרופסור נלווה במינוי משותף של החוג לכלכלה וביה”ס למדיניות ציבורית ע”ש פדרמן באוניברסיטה העברית בירושלים. בין השנים 2000 עד 2012 כיהן כמשנה למנהל\ת חטיבת המחקר של בנק ישראל – כאחראי ליעוץ הכלכלי לממשלה. במסגרת תפקידו הוא ניהל את הקבוצה הכלכלית בתהליך הכניסה של ישראל ל-OECD ואת קבוצת המחקר של ממשלת ישראל ביחס לתכנית מענקי עבודה (מס הכנסה שלילי) עם נציגים מהגופים הציבוריים המובילים בתחום. בין שאר הועדות בהן הוא כהן הוא מונה מטעם הלמ”ס לנהל ועדת ההיגוי של בחינת המעבר לחשבונאות לאומית חודשית והשתתף בוועדות שאמדו את הנזק הכלכלי מעימותים בטחוניים. פרופ’ סטרבצ’ינסקי הוא עורך משותף של ה-Israel Economic Review ומאמריו התפרסמו בכתבי עת מובילים ברמה הבינלאומית.

על הסקירה:
עם כינונה של הממשלה החדשה צפויים אתגרים חברתיים וכלכליים רבים בתקציב המדינה. אתגרים אלה מועצמים לאור עליית האינפלציה ב-2022 אשר דרשה שינוי חד במדיניות בנק ישראל תוך העלאת הריבית במשק, לאחר שנים רבות של קיפאון. במסגרת הרצאתו פרופ’ סטרבצ’ינסקי ינתח את המגמות של כלכלת ישראל תוך התייחסות לתחזית שפרסמה חטיבת המחקר לאחרונה.

סביבה חיצונית: חדשנות – גברת שמרת שורץ, רשות החדשנות

על המרצה:
שמרת שורץ, מנהלת בכירה לפיתוח עסקי, סגנית ראש תחום צמיחה ברשות החדשנות הישראלית (IIA). 

לשמרת למעלה מ-25 שנות ניסיון באסטרטגיה עסקית, שיווק ורגולציה.

לפני הצטרפותה ל-IIA, שימשה כמנהלת במספר ארגונים בתחום המכשור הביופרמצבטי והרפואי הישראלי, ולפני כן כמנהלת בזירה הפיננסית. 

שמרת מתנדבת כמרצה ומנטורית באוניברסיטת תל אביב.

בעלת תואר M.Sc. תואר בפיזיולוגיה, ו-B.Sc. בביולוגיה – שניהם מאוניברסיטת תל אביב.

על הסקירה:
מצב ההייטק הישראלי וחשיבות רשות החדשנות בחיבורו לגורמי ממשל ובינהם לשירות בתי הסוהר.

סביבה חיצונית: כליאה ומשפט – פרופ' אורן גזל

על המרצה:
פרופ’ אורן גזל אייל הוא ראש המרכז לחקר פשיעה משפט וחברה ועד לאחרונה גם דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. בעבודתו המדעית הוא מתמקד בחקר מערכת המשפט הפלילית בישראל מנקודת מבט בינתחומית. באמצעות שיתוף פעולה מקיף עם חוקרים מתחומי הכלכלה, הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה, הקרימיניולוגיה, מדעי המדינה ועוד, מחקריו מציגים את ההשפעה של כללים משפטיים על התנהגותם של בעלי התפקידים במערכת המשפט הפלילית (שופטים, תובעים סניגורים) כמו גם התנהגותם של החשודים והנאשמים, ובמקביל את השפעת ההתנהגות של בעלי התפקידים על אופן פעולת מערכת המשפט הפלילית. פרופ’ גזל אייל חבר בוועדות ציבוריות רבות ובכלל זה הוא מכהן כסגן יו”ר הוועדה למניעת הרשעות שווא (ועדת דנציגר), חבר הוועדה המייעצת לשר המשפטים לסדר דין פלילי וראיות (בראשות השופט ניל הנדל), חבר הוועדה לחלופות למאסר ועוד. בעבר הוא גם כיהן כחבר ומרכז הוועדה לבחינת מדיניות הענישה (ועדת דורנר), וכיו”ר של שתי ועדות לבחינת מדיניות התביעה הצבאית (בעבירות סמים ובעבירות עריקות ונפקדות משירות). פרופ’ גזל אייל זכה בפרסים רבים על מחקריו ביניהם פרס פתאל למצוינות בחקר המשפט, פרס השר לבטחון פנים למחקר ופיתוח (פעמיים), פרס צגלה, פרס דסטי ואתי מילר ועוד. הוא היה חוקר אורח במספר אוניברסיטאות בעולם ביניהן אוקספורד, NYU ואוניברסיטת מישיגן, ונבחר כחבר האקדמיה הצעירה העולמית והאקדמיה הצעירה הישראלית. 

 

על הסקירה:
מדיניות הכליאה בישראל עברה תנודות גדולות בעשר השנים האחרונות. בשנת 2014 מספר הכלואים (ללא זרים) הגיע לשיא של כמעט 19,000 ואז חלה ירידה הדרגתית במספר הכלואים עד שבשנת 2020 מספרם ירד אל מתחת ל-14,000. אולם מתחילת שנה זו (2022) המגמה השתנתה שוב, ומספרי הכלואים נמצאים בעליה חדה. בהרצאה נסקור את הגורמים השונים לתנודתיות במספרי הכלואים בתקופה זו, נציג כיצד משבר הכליאה מוביל לפיתוח חלופות חדשות לכליאה המטילות על שב”ס תפקידים חדשים, ונסביר מדוע ההשפעה של חלופות אלו על משבר הכליאה צפויה להיות שולית בלבד. נציג אילו כלים נמצאים בידי המדינה להתמודדות עם משבר הכליאה, ונתייחס למדיניות הענישה המתפתחת בימים אלו ולהשלכות ההחלטה הצפויה של בג”ץ בבקשת המדינה לדחיית מועד כניסת הפעימה השניה לתוקפה.

היום השני 30.11.2029

היום השני של הכנס יכלול פעילות האקטון שמטרתה גיבוש רב תחומי של מספר פרוייקטים. 
האקתון היא אחת המתודולוגיות הכי שימושיות בעולם ההיי טק כדי לשתף פעולה ולפתור בעיות בזמן קצר. לראשונה בשב״ס, אנחנו ניעזר במתודולוגיה הזו כדי למקסם את הערך המעשי מהמפגש של כולנו יחד. במסגרת ההאקתון תעבדו בקבוצות מעורבות על מנת לפתח מתווים חדשניים לשיפור תנאי העבודה של הסוהרים. 

על החברה:

BLEE Hackathons , היא חברת ייעוץ המתמחה בתכנון והובלה של האקתונים. 

רק האקתונים, פנים ארגוניים ולגיוס עובדים.

 BLEEפועלים כבר שש שנים והובילו עשרות האקתונים לחברות מהארץ ומהעולם.

עיקר הפעילות של החברה מתמקדת בתוכן ואסטרטגיה, שיווק ומיתוג ועד ההכנה, ההובלה וההנחייה של ההאקתון.